e
sv

ETBİS Nedir? Nasıl Kayıt Olunur? Kimler Kayıt Olmalıdır? Cezası Var mıdır?

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi adıyla e-Ticaret yapanların hayatına giren ETBİS nedir?, ETBİS kaydı nasıl yapılır?, ETBİS'e kimler kayıt olmalıdır, ETBİS kaydı yapılmamasının cezası var mıdır? gibi soruları bu yazımızda cevaplamaya çalışacağız.
ETBİS

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi adıyla e-Ticaret yapanların hayatına giren ETBİS nedir?, ?, ETBİS’e kimler kayıt olmalıdır, ETBİS kaydı yapılmamasının cezası var mıdır? gibi soruları bu yazımızda cevaplamaya çalışacağız.

ETBİS Kaydı ile alakalı olarak detaylı bir video hazırlıyoruz. İlgili video hazırlandıktan sonra youtube kanalımızda yayına alınacak ve yazı içerisinde de paylaşılacaktır. Yazıyı okumak istemeyenler videoyu izleyerek de ETBİS hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ETBİS süreçleri ile alakalı sorularınızı YORUM sekmesi üzerinden bizlere sorabilirsiniz.

 

ETBİS Nedir? ETBİS Ne İşe Yarar?

ETBİS yani Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi Ticaret Bakanlığı bünyesinde kurulan e-Ticaret Daire Başkanlığı tarafından hayata geçirilen bir projedir.

Projenin amacı resmi makamlar tarafından müşteri güvenliğinin sağlanması ve olası dolandırıcılık teşebbüslerinin önüne geçilmesi olarak detaylandırılmaktadır.

Elbette ki ETBİS üzerinde kaydı bulunan sitelerden alışveriş yapmanız ve daha sonrasında Mahkemelik konuma gelmeniz durumunda ETBİS kaydı sebebiyle ilgili firmalara ulaşmak çok daha kolay olacaktır. Ancak mahkeme süreçlerinin zaten ülkemizde ciddi bir sıkıntı olduğu ve birçok tüketicinin dolandırılsa dahi bu sürecin zorluğu ve uzunluğu sebebiyle bu adıma geçmediği de bilinen bir gerçek.

ETBİS kaydı sadece Şirketler tarafından yapılabildiği için ETBİS kaydı bulunan sitelerin arkasında hangi şirketin olduğu, ilgili şirkete ait diğer sitelerin hangileri olduğu gibi bilgiler ETBİS sitesinde kendisine yer bulmaktadır.

 

Peki, ETBİS altyapısının asıl aktife alınma amacı nedir?

Cevap basit. Kayıt dışı e-Ticaret Faaliyetlerinin artmaya başlaması, firmaların Faturasız e-Ticaret yapmaları, Devletin reel noktaları nispeten denetleyebilirken e-Ticaret sitelerinde denetleme sorunları yaşaması ETBİS sistemini zorunlu kılmış durumda.

Projenin temel amacı Türkiye’deki e-Ticaret ile ilgilenen firmaları bir sistem üzerine toplamak, Kargo ve Ödeme kurumları üzerinden firmanın satış adetlerini ve mali hareketlerini denetlemek ve Türkiye’deki e-Ticaret Hacmini ve Datalarını resmi olarak tutabilmektir.

 

ETBİS Sistemine Kimler Kayıt Olmalıdır?

ETBİS Sistemine kayıt olması gerekenleri ve kayıt olmasına gerek olmayanları sıralamak gerekirse şu şekilde bir liste hazırlanabilir.

 

ETBİS Sistemine Kayıt Olması Gerekenler

 • Kendine ait web sitesi üzerinden kendi ürün veya hizmetlerini satan veya aracılık yapan satıcı ve firmalar
 • Türkiye’de faaliyet gösteren ancak ürünlerini ve hizmetlerini Yurtdışına satan satıcı ve firmalar

 

ETBİS Sistemine Kayıt Olmasına Gerek Olmayanlar

 • Pazaryerleri üzerinden satış yapan mağazalar
 • Sosyal Medya / Instagram gibi uygulama ve siteler üzerinden satış yapan satıcılar ve firmalar
 • Kendi reel mağazasında satış yapan satıcılar ve firmalar
 • Telefonla satış yapan satıcılar ve firmalar
 • Satış yapılmayan, sadece prestij için açılan kurumsal siteleri olan satıcılar ve firmalar

N11, , Hepsiburada, Sahibinden veya GittiGidiyor gibi noktalarda satış yapan Bireysel ya da Kurumsal satıcıların ETBİS kaydı yaptırmasına gerek yoktur.

Ancak ilgili satıcılar kendilerine ait web siteleri üzerinden Havale – Kapıda Ödeme – Kredi Kartı gibi seçeneklerin birisi veya hepsi ile ödeme alarak satış yapıyorsa bu durumda ETBİS kaydı yaptırması gerekmektedir.

Aynı durum Sosyal Medya siteleri üzerinden satış yapan satıcılar için de geçerlidir.

 

ETBİS’e Nasıl Kayıt Olunur?

ETBİS altyapısına kayıt işlemi için hazırlamış olduğumuz video aşağıdaki gibidir. Video ile eş zamanlı olarak sizde kayıt işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Kayıt işlemleri _______ sn. itibari ile başlamaktadır. Direkt o kısımdan izleyebilir veya ETBİS ile alakalı detayları video üzerinden takip edebilirsiniz.

Kayıt işlemlerinin yapıldığı site: https://www.eticaret.gov.tr/ 

 

Video Hazırlanıyor…

 

ETBİS Kaydını Yapmamanın Cezası Var mıdır?

ETBİS kaydı yaptırmamanız durumunda 5.000 TL ile 20.000 TL arasında biz Cezai İşlem uygulanacağı yasalarda kendisine yer bulmuştur.

ETBİS kaydının site aktife geçtiği gibi yapılması, ödeme almaya başlamadan önce de ETBİS kayıtlarının tamamlanmış olması gerekmektedir.

Ancak ETBİS süreçlerinin aktife alındığı 2017 yılından 2021 yılına kadar henüz ETBİS Kaydı olmadığı için cezai işlem uygulanan bir site bilgisi tarafımıza ulaşmamıştır.

Tabi ki Ticaret Bakanlığının ne zaman düğmeye basacağı ve sitelere cezalar yazmaya başlayacağı ise belli olmaz.

 

ETBİS Verileri Nasıl Topluyor?

ETBİS üzerinden Kayıt İşlemi yaparken Veri Bildirimi ile alakalı bir detay yer almakta idi. İşte Veri Bildirimi yapması gereken firmalar bu adım üzerinden kayıt olmakta ve müşteri verilerini ETBİS altyapısına düzenli olarak iletmektedirler.

Veri bildirmekle yükümlü olan firmalar;

 • N11 – Trendyol – Hepsiburada gibi Aracı Hizmet Sağlayıcı firmalar
 • E-Ticaret Altyapı Hizmet Sağlayıcıları
 • Bankalar
 • Devlet tarafından veri bildirilmesi zorunlu kılınan firmalar
 • Ödeme kurumları ve Elektronik Para kuruşları
 • Kargo firmaları

Bu noktada siz sisteme girerken Ödeme Kurumu Üyelik Numaranızı, Kargo Üyelik Numaranızı, Banka hesap bilgilerini vs. sisteme bildirdiğiniz için günün sonunda gerek Kargo Firması gerekse de Ödeme Kurumundan gelen veriler bir havuzda toplanarak sizin ETBİS verilerini oluşturmaktadır.

Bu sistem üzerinden Maliye Bakanlığı verileri de sisteme dahil edilerek satışı yapılan ürünlerin faturalarının kesilip kesilmediği, kargoya verilip verilmediği gibi birçok detay ETBİS tarafından işlenebilir hale getirilmektedir.

 

Kayıt Aşamasında Sorulan Teknik Verileri Nereden Alacağım?

ETBİS Sistemine kayıt olurken sizden istenen birkaç teknik veri vardır.

 • Kargo Müşteri Numaranız
 • Ödeme Altyapısı Müşteri Numaranız
 • Altyapı Sağlayıcınız
 • Altyapının Barındığı Ülke

Bunlar ile alakalı bilgileri direkt olarak hizmet aldığınız Kargo Firması, Altyapı Servis Sağlayıcı ve Ödeme Altyapısı Servis Sağlayıcısı firmalardan temin edebilirsiniz.

Altyapı eğer sizin sunucularınızda ise Altyapı firmasından e-Ticaret Paketlerinden birisini kullanıyorsanız ise size hizmeti sunan e-Ticaret firmasından bilgi alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Projenin amacı resmi makamlar tarafından müşteri güvenliğinin sağlanması ve olası dolandırıcılık teşebbüslerinin önüne geçilmesi olarak detaylandırılmaktadır.

Projenin amacı resmi makamlar tarafından müşteri güvenliğinin sağlanması ve olası dolandırıcılık teşebbüslerinin önüne geçilmesi olarak detaylandırılmaktadır.

Kendi e-Ticaret sitesi üzerinden ürün veya hizmet satan firmalar ETBİS kaydı yaptırmak zorundadır.

Pazaryerlerinde satış yapanların, kendi e-ticaret sitesi olmayanların ve instagram üzerinden satış yapanların kayıt olmasına gerek yoktur.

Evet. ETBİS sistemine kayıt olmamanız ve bunun tespiti durumunda 5.000 TL ile 20.000 TL arasında biz cezai yaptırım mevcuttur.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli