e
sv

ETSY Payments Türkiye’deki Satıcılara Açıldı, Artı ve Eksileriyle ETSY Payments

Dünyanın en büyük pazaryerlerinden birisi olan ve El Emeği Ürünlerinin satıldığı Etsy, Türkiye’deki satıcıları sevindiren bir çalışma ile Etsy Payments özelliğini Türkiye’ye açtı.
ETSY Payments Türkiye

Dünyanın en büyük pazaryerlerinden birisi olan ve El Emeği Ürünlerinin satıldığı Etsy, Türkiye’deki satıcıları sevindiren bir çalışma ile Etsy Payments özelliğini Türkiye’ye açtı.

Daha önceki dönemlerde ETSY üzerinden satış yapan ve Türkiye’de ikamet eden satıcılar ya farklı ülkelerden şirket kurulumu yaparak Paypal veya ETSY Payments sistemini kullanıyor ya da Diğer Ödeme Yöntemleri arasında yer alan Shopier ve İyzico ile ödeme alıyorlardı.

Bu süreçte özellikle diğer ödeme yöntemlerine çok sıcak bakmayan Etsy Müşterileri birçok kez siparişlerini yarıda bırakırken Etsy Payments sistemi ile satıcıların satış oranları da yükselecek gibi görünüyor.

 

ETSY Payments

 

ETSY Payments Sistemine Kayıt Şartı Var mı?

Türkiye’de ikamet ediyor olmanız ve Türkiye’de faaliyet gösteren bankalardan birisinde adınıza açılmış bir banka hesabınızın olması ETSY Payments sistemine giriş için yeterli.

 

Etsy Payments Sisteminin Türk Kullanıcılar İçin Artıları

 • Diğer ödeme yöntemlerinden daha fazla tercih edilen bir yöntem olduğu için satışların artması,
 • Dışarıdan ödeme firmalarına başvurmaya gerek kalmaması,
 • Ödemelerin ETSY Güvencesi altında alınıyor olması,

 

Etsy Payments Sisteminin Türk Kullanıcılar İçin Eksileri

 • %6.5 + 3 TL Etsy Payments Komisyonunun yanında %2.5 oranındaki Dolar – TL Dönüşüm komisyonu
 • Ödeme limitleri ve düşük rakamlarda yapılan kesintiler

 

ETSY

 

ETSY Payments Hangi Kanallardan Ödeme Alıyor?

Bu listeye baktığımızda sadece PAYPAL kanalından ödeme alınamadığını görüyoruz. Bunun sebebi ise PAYPAL sisteminin Türkiye’de yasaklı olması.

Bunun dışında ETSY Payments sistemi ile;

 • Kredi Kartları
 • Banka Kartları
 • Etsy Hediye Kartları ve Etsy Kredileri
 • Apple Pay
 • Google Pay
 • Klarna (Almanya)
 • iDEAL (Hollanda)
 • Sofort (Avusturya ve Almanya)

Gibi farklı ödeme yöntemleri üzerinden ETSY Payments kullanılarak müşterilerinizden ödeme alabilir hale geleceksiniz.

 

ETSY Payments Ödeme Limitleri Ne Kadar?

Türkiye’deki satıcılara yapılacak ödemelerde 2 farklı sınır mevcut.

İlk sınır 50 TL bandını aşmadan hesabınıza para isteyemiyorsunuz. 50 TL bandını aşmanız durumunda ise İşlem ücreti olarak sizden 42 TL ücret alarak hesabınıza ödeme çıkıyor.

Yani 50 TL hesabınızda para varken Banka Hesabınıza çekmek isterseniz ETSY size sadece 8 TL ödeme yapacaktır.

İkinci sınır ise 600 TL sınırı. Bu sınırı aştı ise hesabınızdaki para bu durumda işlem ücreti ödemeden parayı banka hesabınıza aktarma imkânına sahipsiniz.

Kısaca özetleyecek olursak;

 

0 – 49 TL Arası Ödeme Alamazsınız
50 TL – 599 TL Arası Ödeme Alırsınız Ancak 42 TL Kesinti Yapılır
600 TL ve Üstü Kesinti Olmadan Ödeme Alabilirsiniz

 

 

i love ETSY

 

ETSY Payments İşlem Ücretleri ve Yapılan Kesintiler Nelerdir?

ETSY Payments Sistemini kullanmanın Türk Kullanıcılar için oldukça yüksek bir maliyeti var diyebiliriz.

ETSY Sistemi normal şartlar altında satış başına %5 Komisyon ve 0.24 Dolar ilan açma ücreti alırken ETSY Payments sistemi ile ödediğiniz komisyon oranları tavan yapıyor.

 

Buna göre;

 • % 6.5 + 3 TL ETSY Payments Kullanım Ücreti
 • %2.5 Dolardan TL’ye Dönüştürme Ücreti (Eğer satışlarınızı DOLAR veya EURO üzerinden yaparsanız. TL üzerinden yaparsanız bu bedel alınmaz)
 • DOLAR’dan TL’ye Dönüşüm esnasında kullanılan Global Kur Etkisi

 

İlk beden ETSY Payments Kullanım Ücreti. Bu bedel birçok ülkede %4 seviyesinde iken Türkiye için %6.5 seviyesine çıkarılmış durumda. Kafadan %2.5 darbe yiyoruz.

İkinci maddedeki %2.5’lik kısım biraz bize bağlı. Eğer ürün fiyatlarını TL olarak girersek bu kesinti yapılmıyor. Ancak Dolar veya Euro şeklinde girersek bu kesinti yapılıyor.

TL girmenin dezavantajı özellikle Dolar ve Euro kurlarında yaşanan artışlar sonrasında KESİNTİ ve KARGO BEDELLERİNDE oluşacak yükselişlerin kar marjınıza olumsuz etki etmesidir. Yani bu noktada ya %2.5’lik kesintiyi göze alacak ya da olası artışlara karşı fiyatları günlük veya haftalık güncelleyeceksiniz.

Üçüncü maddeye ise yapacak bir şey yok. ETSY ödemeleri TL cinsinden açılan bir banka hesabına TL olarak yatırırım diyor. Dolar – Euro gibi birimlerden TL’ye dönüşümü ise Global Kur üzerinden yaparım diyor. Burada da Dolar olarak hesabınıza girecek rakamdan daha az bir rakam hesabınıza gelebiliyor.

 

ETSY Payments Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

ETSY Payments başvurusu yaparken birkaç konuya dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi durumda ilerleyen dönemlerde ödemelerin hesabınıza geçmesi veya satış süreçlerinde bazı sorunlar ve gecikmeler ile karşılaşabilirsiniz.

 • Başvuru aşamasında verilen Kimlik – Pasaport gibi evrakların Güncel ve Okunabilir şekilde olmasına.
 • Başvuru aşamasında verilen Banka İsminde Türkçe Karakter olmamasına.
 • Başvuru aşamasında verilen IBAN Numarası ve SWİFT Kodunun doğru olmasına.
 • Başvuru aşamasında verilen isim Soyisim kısmında Türkçe Karakter kullanılmamasına.

 

İnternetten Alışveriş

 

ETSY PAYMENTS mi İYZİCO veya SHOPİER mi?

Bu sorunun cevabı aslında maliyet unsurlarına, paranın hesabınıza hızlı bir şekilde geçmesi süreçleri bakımından SHOPİER ve İYZİCO olacaktır.

Ancak takdir edersiniz ki DİĞER ÖDEME YÖNTEMLERİ altında yer alan bu ödeme sistemlerine ABD – Almanya – İngiltere gibi ülkelerdeki güven çok fazla değil.

PAYPAL sisteminin ülkemizde engelli olmasından kaynaklı olarak en fazla kullanılan PAYPAL Ödemelerinden de mahrum kalıyoruz.

Bu sebeple de gelen müşterilerin satışa dönme oranlarını arttırmak ve sepette kalan ürün sayısını azaltmak için ETSY PAYMENTS ne yazık ki elimizdeki tek seçenek gibi görünüyor.

 

 

Sıkça Sorulan Sorular

ETSY platformu El Yapımı Ürünlerin satışının yapıldığı bir pazaryeri olarak e-ticaret faaliyetlerine sürdüren bir web sitesidir.

ETSY Payments, ETSY sitesi üzerinden ürün alımı yapan müşterilerin ödeme yaptıkları bir ödeme türüdür. Türkiye'deki satıcıların da kullanımına sunulmuştur.

Evet. ETSY üzerinden PAYPAL ile ödeme alınabilir. Ancak Türkiye'de PAYPAL sistemi yasaklı olduğu için Türk Satıcılara bu ödeme yöntemi aktif edilmemektedir.

Hayır. Bireysel olarak da ETSY üzerinden satış yapabilir, el yapımı ürünlerinizi satabilirsiniz. Ancak satışlarınız belli bir hacme ulaşınca Şirket Kurulumu yapmanız Maliye ile sorun yaşamamanız adına önemlidir.

ETSY Payments sistemi gerek Ödeme Sürecinde gerekse de Para Birimi Dönüşümü yaparken belirli oranlarda Komisyon kesintisi yapmaktadır. İlgili rakamlar yazı içerisinde mevcuttur.

Panel üzerinden ortalama 10 - 15 saniye içerisinde ETSY Payments Başvurusu yapabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli